Hver gang det nærmer seg jul kommer spørsmålet: Hvilken øl passer best til de klassiske julemiddagene som vi hygger oss med? Svaret er ikke åpenbart og blir ikke enklere av at det aldri har vært så mange juleøl (230!) å velge mellom som i 2016. I tillegg kan lokale eller private variasjoner gjøre en ganske stor forskjell. Det må du ta hensyn til når øl skal velges.
Se også mitt siste innlegg om valg av øl til julematen.
Jeg anbefaler i utgangspunktet typer, så det er opp til deg å velge merke. Eksempelvis kommer en Pale Ale i flere varianter. Noen foretrekker den snille (Aass, Hansa), andre går for noe mer humlet og smaksrikt (Nøgne Ø, Ægir, Kinn), mens mange sverger til britiske merker (Proper Job, London Pride). Av hveteøl synes jeg de tyske merkene passer bedre til julemat enn den belgiske Wit. Og for å være ærlig: Jeg synes ikke det spiller så veldig stor rolle hvilken pils du velger. Gå for den lokale pilsen eller den du liker best.
Juleøl fra butikk blir stadig bedre. De klassiske bryggeriene er jevnt over bra, og utvalget fra mikrobryggeriene er bedre enn noen gang. Jeg ser på testene og velger noen merker jeg vet alltid er bra, pluss noen nye. Bryggeriene har virkelig lagt seg i selen for å øke kvalitet og smak på butikk juleølet.
Juleøl fra polet er fortsatt best, men hvilken skal du velge blant de mange gode variantene som polet selger? Mange av dem kan fort bli litt i søteste laget for min del, derfor drikker jeg helst pol-juleøl til de kraftigste kjøttrettene og dessert. De mikrobryggede er nesten uten unntak (Ringnes Julebokk og Aass Vellagret er imidlertid veldig bra) de beste, og jeg plukker alltid med meg en blanding av tradisjonelle og nye.
Så til kombinasjonen av julemat og øl. Jeg tar utgangspunkt i en «klassisk» oppskrift hvor flere typer vil passe fint slik at du har noen alternativer. Regel: Jo mer sødme i tilbehøret, desto søtere øl kan du velge. Når det gjelder juleribba, foretrekker jeg egentlig noe annet enn juleøl (hva med en Saison, brown ale eller kanskje Norwegian Wood (med litt røykpreg)?), men er jo preget av tradisjon og stemning – derfor går jeg likevel for en juleøl fra butikk eller en mindre sterk polvariant.
Rett | Klassisk tilbehør | Anbefalt øltype |
Ribbe med sprø svor | Surkål, kokte poteter, brun saus – og medisterkaker | Juleøl (lett variant, pol), juleøl (butikk) |
Pinnekjøtt | Kålrabistappe, kokte poteter | Røkt kjøtt: Juleøl (pol) Ikke røkt: India Pale Ale (IPA), Pale Ale, juleøl (pol) |
Kalkun | Stuffing, madeirasaus, waldorfsalat | Saison / Blonde Ale, Hveteøl, juleøl (butikk) |
Skinkestek | Surkål, svisker, kokte poteter, sky | Hveteøl, Pale Ale, Pils |
Lutefisk | Bacon, baconfett, ertestuing, ringerikspoteter | Pils, Pale Ale, juleøl (butikk) |
Rakfisk | Rødløk, rømme, syltede rødbeter, flatbrød / lefse / kokte poteter | Bayer, Amber Ale, juleøl (butikk) |
Torsk | Lever, rogn, sandefjordsmør, gulrot, kokte poteter | Pils, Pale Ale |
Riskrem | Rød saus | Juleøl (kraftig, pol), belgiske fruktøl (Framboise) |
Risengrynsgrøt | Sukker og kanel | Juleøl (pol) |
Karamellpudding | Karamellsaus | Belgisk trippel, juleøl (kraftig, pol) |
Sjokoladekake | Porter, Imperial Stout, juleøl (kraftig, pol) |
Etter maten, når det spraker i peisen, småkakene står på bordet og ungene åpner julegavene, kommer de mikrobryggede juleølene (koseølene) virkelig til sin rett. Til middagsmaten blir de ofte for dominerende, men her er det ingen regel uten unntak. Underlig Jul fra Nøgne Ø er så krydret at den passer best med nøtter, mandler, rosiner og småsjokolade foran peisen … eller hva med å prøve Lervigs juleøl til risengrynsgrøten?
Akevitt hører til den norske julematen. Men skal man drikke øl før akevitt, eller omvendt? Husk at utgangspunktet er mat og øl. Det er de smakene som skal passe sammen. Akevitt er godt og har en viktig funksjon i forhold til å rense munnen for fett og gjøre fordøyelsen litt lettere. Derfor kan du skåle i akevitt når du vil, så lenge det er før du tar en bit, eller etter du har drukket ølen – men ikke mellom spising og øl!
God julemat!
«Min favoritt fra i fjor var Ægirs Nissemor»
Nissemor er strengt tatt et brygg fra Haandbryggeriet. Ellers en fin artikkel om øl til julematen. Godt også med en konstruktiv betraktning om Nøgne Øs Underlig jul som skal være litt… ja, underlig. Dette ølet blir alt for ofte slaktet i såkalte «seriøse tester» fordi det skiller seg fra det tradisjonelle juleølet.
Takk, du har selvsagt helt rett! Når det gjelder Underlig Jul opplever jeg langt flere positive tilbakemeldinger i år enn i fjor når vi prøver den på kursene. Det er hyggelig!